Muziek op het grensvlak van noise en jazz, voor open oren en ver buiten de lijntjes
Toen saxofonist Benjamin Herman twee jaar geleden de Edison Jazz Oeuvreprijs in ontvangst nam, kondigde hij al aan dat zijn trip naar Japan, eerder dat jaar, een bron van inspiratie voor hem was geweest.
De jazzscene in Tokio bleek grootsteeds, divers en ambitieus. Snel wilde hij weer terug, om daar met lokale jazzmusici een album op te nemen. Dat is er nu. Samen met drummer Jimmi Hueting en bassist Thomas Pol ronselde hij een paar Japanse jazzkanonnen: Otomo Yoshihido op gitaar, Tomoaki Baba op tenorsax, Shinpei Ruike op trompet en Ko Ishikawa en Akihito Obama op de Japanse blaasinstrumenten shō en shakuhachi.
Het resultaat, The Tokyo Sessions, past naadloos in het grillige oeuvre van de Nederlander, die onvoorspelbaarheid tot levensmotto lijkt te hebben gekozen. Een ontmoeting met avant-garde gitarist Otoma Yoshihide deed de rest. Zo is The Tokyo Sessions een album geworden dat in het verlengde ligt van onder meer Nostalgia Blitz en de punkjazz benadering van Bug House. Stadsmuziek, soms met gejaagde tempi, soms met ijle blazers. NRFS, met saxofonist Tomoaki Baba in een prominente rol, wordt voortgedreven door de opzwepende ritmes van Jimmi Hueting en Thomas Pol. Gaa-gaa is daarentegen meer een geluidscollage met een ontploffing op het eind. En in Jam Jam Radio laat Yoshihide zijn gitaren naar hartenlust schuren. The Tokyo Sessions is een album op het grensvlak van noise en jazz, en in opener Suggii zelfs een vleugje Michael Jackson. Jazz voor open oren, ver buiten de lijntjes.
DIETMAR TERPSTRA
The Tokyo Sessions – Benjamin Herman (DOX Records) uit op 27 maart 2026



