Menu Sluiten
gary bartz

Albumrecensie: ‘Damage Control’ – Gary Bartz & NTU Troop

Saxofonist Gary Bartz maakte een stijlvol album vol interpretaties van soulklassiekers uit eind jaren 70 en begin jaren 80.

Jazz is volgens Gary Bartz een scheldwoord. Voor de saxofonist bestaan er sowieso geen grenzen tussen genres. In de jaren 70 was hij een fusionpionier samen met Miles Davis. Speelde hij funk, soul, jazz met Afrikaanse invloeden en een boodschap van Black Pride met zijn NTU Troop. Daarna schoof hij op richting de r&b. Daar grijpt hij op terug met Damage Control, de eerste uit de trilogie Eternal Tenure Of Sound, die verschijnt op zijn 85ste verjaardag op 26 september.

Het is een stijlvol coveralbum met soulklassiekers uit eind jaren 70 en begin jaren 80 van onder meer Anita Baker, Patti Labelle en DeBarge. Op sommige originele versies, zoals In Search Of My Heart van McCoy Tyner en You Are My Starship van Norman Connors (beide met zangeres Phyllis Hyman), speelde Bartz overigens zelf destijds mee als sessiemuzikant.

Je kunt beter spreken van interpretaties dan van covers, de hooks zijn slechts vertrekpunten voor Bartz’ warmbloedige solo’s. Bartz werkte samen met producer Om’Mas Keith, drummer Kassa Overall en toetsenist Barney McAll, maar ook Kamasi Washington, Theo Croker, Terrace Martin en Nile Rodgers droegen een steentje bij. Op het eerste gehoor klinkt de muziek misschien aalglad, maar dit is beslist geen lege achtergrondmuzak. Smoothjazz heeft vaak een bijsmaak, maar in handen van de meester Bartz en zijn all-star band is het resultaat smaakvol.

Peter Schong

Eternal Tenure Of Sound: Damage Control – Gary Bartz & NTU (OYO Records) uit op 26 september 2025

Gary Bartz & NTU Troop speelt op 9 november op Le Guess Who in Utrecht

 

Deel bericht

Laatste recensies