Bijna geruisloos verscheen een van de sterkste debuutalbums van de afgelopen jaren: 'Open Up Your Senses' van Tyreek McDole. De Amerikaanse jazzzanger maakt geen hippe, modieuze jazz, maar frisse en persoonlijke interpretaties van klassiekers. En dan niet de meest voor de hand liggende.
Tekst: Dick Hovenga | Foto’s: Ebar
Afgelopen zomer zagen wij Tyreek McDole toevallig met zijn band op het INNtöne Festival in Oostenrijk. Zijn optreden daar was zo overtuigend dat we daarna direct het album Open Up Your Senses beluisterden. Het bleek minstens zo’n revelatie als de live-ervaring. In oktober staat McDole en in december tourt hij met het Jazz Orchestra of the Concertgebouw op uitnodiging van Camille Thurman. Dit is hét moment om de zanger te leren kennen.
Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition
Vorig jaar deed Tyreek McDole mee aan de “Sarah Vaughan International Jazz Vocal Competition”. ‘Mensen om me heen drongen erop aan. Het is een van de belangrijkste opstapwedstrijden voor een eigen carrière.’ Tot zijn verrassing won McDole – als een van de weinige mannen ooit. Grote namen als Cyrille Aimée en Samara Joy gingen hem voor. ‘Die winst bracht meteen druk met zich mee om een album te maken,’ vertelt hij. Het Franse label Artwork Records toonde belangstelling. Net toen hij getekend was, overleed de eigenaar plotseling. Lange tijd was het onzeker of McDole zou blijven. ‘Gelukkig mocht ik blijven en begon aan de plannen voor mijn debuutalbum.
Een bloemlezing van muzikale identiteit
‘Ik wist meteen dat ik een album wilde maken met eigentijdse uitvoeringen van nummers die ik mijn hele leven al bijzonder vind,’ legt McDole uit. Hij koos stukken van inspiratiebronnen als Pharoah Sanders en Thelonious Monk, maar ook van songwriters als Cole Porter en de broers Gershwin.
The Creator Has A Master Plan van Sanders met tekst van Leon Thomas moest zeker op het album komen. ‘Daar had ik al jarenlang ideeën voor, en ik ben blij met hoe het geworden is.’ Verder koos hij onder meer voor The Umbrella Man en Under A Blanket Of Blues, nummers die luisteraars bewust op het verkeerde been zetten. ‘Later ontdekken ze dat zulke songs prima naast de andere stukken passen.’
Ook zijn Haïtiaanse afkomst moest terugkomen. ‘Dat is een belangrijk deel van mijn identiteit. Wangolo Wave, alleen met percussie opgenomen, voelde als de juiste keuze.’ Het resultaat is een bloemlezing van zijn muzikale identiteit, een duidelijke momentopname van waar hij nu staat.

Inspiratiebronnen en voorbeelden
McDole vertelt verder bevlogen over zijn inspiratiebronnen. ‘Het moment dat ik echt verder wilde met zingen, was toen ik Roy Hargrove en zijn RH Factor hoorde. Ik was volledig vervoerd – dat wilde ik ook. Ik houd van muzikanten die zichzelf steeds opnieuw uitvinden, die hun eigen stijl neerzetten en zich daarna blijven uitdagen.’
Hij noemt Nicholas Payton als voorbeeld. ‘Ik ben gek op muzikanten als hij die met het SFJazz Collective de muzikale bakens steeds flink verzette.’ Vocalisten waar hij zich aan spiegelt zijn Ella Fitzgerald en Billie Holiday, vanwege hun elasticiteit en timing. Ook Nina Simone inspireert hem, niet alleen muzikaal maar ook door haar politieke en sociale engagement.
Van Florida naar New York
Voor Tyreek McDole begon alles pas echt toen hij naar New York verhuisde. ‘Vanuit mijn geboortestaat Florida kwam ik daar midden in de jazz terecht. Dat was nodig om mijn carrière echt op de rails te krijgen.’ Hij groeide op in een muzikaal gezin waarin bijna iedereen met muziek bezig was. Eerder droomde hij van een toekomst als percussionist in een orkest, op een vaste plek, liefst in een park vol publiek. Maar tijdens een schoolmusical moest hij plotseling een zangpartij overnemen. Zijn muziekleraren hoorden in zijn stem iets wat hij zelf nog niet wist. Daar begon zijn pad als zanger.
Al snel ging het hard. Op 18-jarige leeftijd won McDole de prestigieuze “Essentially Ellington Competition”, opgezet door Wynton Marsalis en het Lincoln Center in New York. Het leverde hem optredens op met grootheden als Gary Bartz, Joey Alexander, Terri Lyne Carrington, Theo Croker en Nicholas Payton, in de belangrijkste zalen van de VS.
De Europese release
De Europese release-tour begon op INNtöne en duurde bijna 2 weken. ‘Goed om te horen dat je dat optreden sterk vond, want we hadden nog nooit samengespeeld,’ lacht McDole. ‘We kwamen met de hele band een dag eerder uit New York aangevlogen. Maar we hadden geen tijd gehad om goed te repeteren, én onze vaste pianist moest op het laatste moment afzeggen. Dus we hadden een invaller. Het was eigenlijk best chaotisch, maar de optredens verliepen verrassend goed.’
De tour leverde hem veel meer bekendheid op. Zijn korte optreden in het voorjaar op jazzahead! in Bremen had al deuren geopend, maar na deze reeks concerten kwamen de boekingen pas echt op gang. ‘Ik voel me nog heel jong,’ besluit McDole. ‘Er is nog zoveel te ontdekken. Vraag me over 2 jaar opnieuw naar mijn invloeden, en er zullen ongetwijfeld weer veel namen bijgekomen zijn.’

WINACTIE
‘Open Up Your Senses’
Jazzism mag 3 elpees van Tyreek McDole verloten onder haar lezers.
Ga naar het winactieformulier om mee te doen!
Open Up Your Senses – Tyreek McDole (Artone Records)
Concertdata:
12 oktober Bimhuis, Amsterdam
10 december met JOC en Camille Thurman – Concertgebouw, Amsterdam
11 december met JOC en Camille Thurman – Musis, Arnhem
12 december met JOC en Camille Thurman – De Doelen, Rotterdam