Menu Sluiten

De constant veranderende muzikale wereld van Shabaka

Met zijn nieuwe album 'Of The Earth' slaat multi-instrumentalist Shabaka weer een nieuwe muzikale weg in. Versneden met veel elektronica laat hij zijn ongebreidelde honger naar muzikaal avontuur en nieuwe sounds klinken.

Tekst: Dick Hovenga | Foto’s: Joseph Ouechen

Of The Earth is een uitdagend album dat Shabaka Hutchings volledig alleen maakte. Vlak voordat hij naar Amerika vertrekt voor concerten, spreken we hem over de totstandkoming van de plaat. ‘Het was een langdurig project om Of The Earth te maken’, vertelt de Britse fluitist/saxofonist/multi-instrumentalist. ‘Het begon toen ik  ineens tijd had tijdens de covid-pandemie. Ik prutste wat  met computers, verschillende  synths en andere elektronica. Eindelijk eens uitzoeken hoe alles werkt en wat ik er mee kon doen. 

In het begin sloeg het echt helemaal nergens op, maar gaandeweg ontdekte ik meer en kon ik mijn ideeën steeds beter vormgeven. Zo ontstonden de eerste echte tracks. Ik nam steeds zoveel mogelijk op en natuurlijk ook veel gewist. Na de releases en tour van Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace (zijn laatste plaat, red.) luisterde ik naar alle opnamen. De meest interessante stukken heb ik afgemaakt. 

Grotendeels solo op tournee

Shabaka is blij met het resultaat: ‘Het was een volledig nieuw werkproces. Heel solistisch, en dat wilde ik ook wel eens meemaken. Vooral het laag voor laag opnemen en een stuk volledig construeren, was bijzonder spannend en uitdagend. Het experimenteren met sounds en sferen ben ik ook live gaan uitproberen, zoals vorig jaar tijdens mijn optreden op Jazz Middelheim.

 Toen speelde ik in duo met Elliot Galvin, die ook in de band zat van mijn laatste album. Hij is een muzikant die zich naast piano ook met veel elektronica omringt en altijd het avontuur opzoekt. Voor mij was dat een ideale vorm om muzikaal weer veel nieuwe dingen uit te zoeken. Ook de aankomende tour wordt grotendeels solo. Eerst maar eens kijken of het me lukt fluit en sax te spelen naast het bedienen van alle elektronica. Misschien neem ik een drummer mee die ook goed met elektronica kan omgaan. Daar ben ik nog niet helemaal uit.’

Het muzikale avontuur zoeken

‘Als je het muzikale avontuur zoekt, blijft het een spannend proces’, bevestigt Shabaka als we hem vragen naar zijn constant veranderende muziek. ‘Ik denk dat je met mijn bands (Sons of Kemet, The Comet is Coming en Shabaka and the Ancestors, red.) na een aantal albums wel weet wat je ongeveer kan verwachten. Hoewel elk van deze bands steeds weer de uitdaging in de muziek zocht.

Na het op pauze zetten van die bands legde ik mijn saxofoon even terzijde en richtte me volledig op fluit. Mijn publiek ging daarin mee. Ze pakten  African Culture en Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace op, en zorgden voor uitverkochte zalen bij de daaropvolgende tour. Deze stap voelde voor mij heel organisch, ik ben heel dankbaar dat mijn publiek dat ook zo voelt en me omarmt.’

‘Mijn nieuwe muziek kon wel wat sax gebruiken’

Op zijn nieuwe album speelt Shabaka ook weer saxofoon. ‘Na zoveel jaren sax spelen was ik aan iets anders toe. Het is heel tof om drie belangrijke bands met eigen sounds te hebben, maar het touren met drie bands is wel heel vermoeiend. Duidelijk was dat ik na zoveel jaren sax spelen op zoek was naar iets nieuws. Het spelen van veel diverse fluiten, bleek die geweldige uitdaging.

Ik ben niet de beste saxofonist, zeker niet in vergelijking met geweldenaren als Joe Lovano of Mark Turner. Daarom kan ik maar beter mijn eigen muziek maken waarin mijn spel prima past. Dan vallen mijn beperkingen minder op (lacht).  Ik had het idee dat mijn nieuwe  muziek wel wat sax kon gebruiken naast alle fluiten en elektronica. Dat pakte goed uit. Maar ik pak nog steeds als eerste een fluit als ik muziek wil maken.’

Samenspelen met Joe Lovano en Jakob Bro

Dan praten we nog even over touren. ‘Tijdens de aankomende Amerikaanse tour ga ik voor het eerst stukken van de nieuwe plaat spelen. Het wordt een stukje oostkust en Chicago. Ik heb besloten om geen lange tournees meer te doen. Tegenwoordig deel ik alles in stukken op en pik de echt belangrijke plekken eruit waar mijn muziek het beste tot zijn recht komt. Dat kan een belangrijke zaal zijn of juist een festival waar aandachtig en onderzoekend publiek naartoe komt. Dat heeft deze muziek ook nodig. Het is leuk om soms even uit het jazzcircuit te stappen, en met deze muziek kan dat.

Ik speel nog wel op het Bergamo Jazz Festival. Als gast in de band van Joe Lovano, een muzikant die ik de afgelopen jaren goed heb leren kennen en zeer bewonder. In die band zit ook Jakob Bro, wiens muziek ik ook al lang bewonder. Het zijn beiden muzikanten die zichzelf constant muzikaal blijven uitdagen en in hun omgeving voel ik me meer dan prima thuis.’

 Of The Earth – Shabaka (Shabaka Records) uit op 6 maart 2026

Concertdata: 

7 april 2026, Village Underground, Londen

10 juli 2026, Gent Jazz, Gent

12 juli 2026, North Sea Jazz Festival, Ahoy, Rotterdam

Meer over Shabaka:

Recensie Perceive Its Beauty, Acknowledge Its Grace

Festivalverslag Jazz Middelheim

Deel bericht

Laatste nieuws