Menu Sluiten
Chris Potter

Albumrecensie: ‘Alive With Ghosts Today’ – Chris Potter

Een indrukwekkend statement

Saxofonist Chris Potter werd voor dit album geïnspireerd door John ‘Osawatomie’ Brown. Brown verzette zich tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog in woord en daad tegen de slavernij en werd daarvoor in december 1859 geëxecuteerd. Op Alive With Ghosts Today geeft Potter zijn muzikale visie op de huidige Amerikaanse samenleving. En die is indrukwekkend.

Bezig baasje, die Potter. Een kleine twee jaar na Eagle’s Point, waarop de crème de la crème van de moderne jazz speelt, komt hij met deze plaat. En dat is echt een verrassing, want dit album heeft alle kenmerken van een klassieke suite. Nog steeds die vuige, vurige saxofoonsolo’s waar Potter patent op heeft. Maar ook mooie lange melodische lijnen en introverte partijen waarin de bandleden het gesprek aangaan. Vooral met gitarist Bill Frisell, die een prominente rol speelt.

Dat hij weinig opheeft met de gepolariseerde Amerikaanse samenleving anno 2026, blijkt uit het titelnummer, in twee uitvoeringen. En een nummer als Mine Eyes, waarin de tegenstellingen, de waanzin en de hypocrisie van de VS anno nu prachtig verklankt worden. Naast de basis van Potter en Frisell, Burniss Travis op bas en Nate Smith op drums is er  versterking  van klarinettist Rane Moore, trombonist Zekkereya El-magharbel en violist Sara Caswell.

Potter lijkt de hoop op terugkeer van gezond verstand niet opgeven. In een compositie als This Earth Would Have No Charms For Me vormt het lichte, lyrische gitaarspel van Bill Frisell een mooi contrast met de rauwe saxofoon. En gloort er licht aan het einde van de tunnel. Met Alive With Ghosts Today kijkt hij de boze geesten recht in hun gezicht, en laat zien dat hij niet voor hen op loop gaat. Daarmee is dit album niet alleen een verrassing, maar ook een indrukwekkend statement. 

MARCEL BOUWMAN

Alive With Ghosts Today – Chris Potter (Edition Records) uit op 8 mei 2026

 Lees ‘An Inspiration Of All Men

Deel bericht

Laatste recensies